Co je to coursing?
Coursing podle překladu znamená původní přírodní dostihy. Jak je u nás všeobecně známé, psí dostihy jsou doménou chrtích plemen. Většina z vás zná klasické dostihy chrtů na oválné dráze za „nekonečným“ králíkem. Coursing je dostih v přírodě za „dostihnutelnou kořistí“.
Historie
Když se někdy před více než dvěma tisíci lety sešli dva majitelé psů, aby si dokázali, který pes je lepší, tak tehdy vznikl coursing a tím i dostihy psů vůbec.
První pravidla coursingu vznikla, tak jako u většiny sportů, v Británii. Sepsal je pro Alžbětu I. lord Norfolk. Tato pravidla byla později převzata klubem „National Coursing Club“. Nejslavnějším coursingem je „Waterloo Cup“, který se běhá jako „Open Coursing“ s živými zajíci od roku 1836 u Liverpoolu. Dnes se již ve většině zemí běhá za umělou návnadou.
Coursingový závod
Dostihy chrtů na hladkých oválných tratích, ať už pořádané na drahách stálých nebo příležitostných, jsou už dnes běžné. Na rozdíl od těchto běžných drah se běhá coursing na trati nepravidelného tvaru, v prostředí s přírodními překážkami – keři, vodou, stromy, příkopy apod., které musí pes zdolávat.
Jsou zde i další rozdíly: cílem coursingu je ulovit kořist, kterou představuje kůže, nebo jiný „střapec“ tažený navijákem. Dráha dlouhá asi 700 metrů je navržená tak, aby psi museli projevit své schopnosti lovu. Startují vždy dva psi stejné rasy a stejného pohlaví, kteří jsou od sebe odlišeni bílou a červenou dečkou. Běží na trati, kde se několikrát mění směr. Liší se i hodnocení – dosažený čas je kritérium druhořadé, důležitý je počet bodů nasbíraných na trati za proběhnutí jednotlivých úseků. Výkon psů je hodnocen rozhodčími podle pěti kritérií: rychlost, úsilí při pronásledování, inteligence, obratnost a odolnost, tato kritéria jsou samostatně bodována, celkový maximální počet bodů jednoho kola je 100. Aby pes mohl postoupit do druhého kola, musí v prvním kole získat alespoň 50 bodů.
Každý pes absolvuje dva rozběhy a sčítá se počet bodů z obou běhů. Při druhém rozběhu se mění trať (buď se běží opačně nebo se přestavují kladky), to proto, že psi jsou inteligentní a pamatují si, jak běželi poprvé. Vzhledem k nepravidelné trati coursingu mají možnost uplatnění i psi pomalejší, kteří však dokáží dokonale sledovat návnadu. Hodnotí se proběhnutí cílem, způsob „zadávení“ kořisti. Vůbec nezáleží na tom, zkrátil-li si pes trať!
Psi musí při coursingu prokázat zcela jiné dovednosti než na oválných drahách. Rychlost není ani tak důležitá, spíše lovecká vášeň, styl práce, umění předvídat a zkřížit zajíci cestu. Proto je coursing vhodný pro všechna plemena psů.
zdroj: www.ifauna.cz
autor textu: ing. Lucie Šístková
|